Глобальна зміна клімату – одна з найгостріших екологічних проблем які стоять перед людством. Згідно прогнозів провідних міжнародних наукових центрів з дослідження клімату, протягом наступного століття температура підвищиться на 2-5 градусів за Цельсієм. Такі темпи глобального потепління спричинять серйозні кліматичні зміни і різні екосистеми опиняться під загрозою зникнення.
Сьогодні можна зі впевніністю сказати, що значні кліматичні зміни вже відбуваються. Ми повинні замислитися та зрозуміти, що людство не має права використовувати атмосферу планети для забруднення. Якщо ми не розпочнемо активно діяти, то вже незабаром наблизимось до тої межі, коли глобальну зміну клімату зупинити буде вже неможливо і життя на планеті у майбутньому буде під загрозою. Більше того, сучасні прогнози настання несприятливих метеорологічних явищ вказують на необхідність сприймати їх за норму сьогодення. Виникає потреба в розробленні та реалізації плану заходів з адаптації до зміни клімату. Адаптація до глобальної зміни клімату – це пристосування у природних чи людських системах як відповідь на фактичні або очікувані кліматичні впливи або їхні наслідки, що дозволяє знизити шкоду та скористатися сприятливими можливостями.
Основною причиною зміни клімату є використання викопного палива та неефективне споживання енергії, що виробляється. Парникові гази, що утворюються внаслідок діяльності людини, викликають посилення парникового ефекту. Надмірна кількість газів, які утворюються в результаті діяльності ТЕЦ, транспорту, сільського господарства, промисловості, а також лісових пожеж, утримують сонячне тепло у нижніх шарах атмосфери, не даючи йому повертатись до космосу. Найбільш помітним наслідком зміни клімату буде не тільки поступове потепління, а “надзвичайні сітуації” такі як сильні засухи, повені, шторми, урагани, надзвичайно спекотні дні які відбуватимуться частіше. Рівень світового океану підніметься й океанічні течії можуть істотно змінитись. Людство буде змушене зіткнутися з проблемами водопостачання та з деградацією сільськогосподарських земель та лісів.
Ед Хокінс – кліматолог, вчений з Університету Редінга, що у Великий Британії, створив сайт, який показує кліматичні зміни у різних регіонах та країнах світу. Мета цього проекту привернути увагу світової спільноти до такої глобальної екологічної проблеми як зміна клімату. Для порівняння взято період часу з 1901 по 2019 рік. Візуалізація змін зроблена за допомогою графіків, що ілюструють зростання середніх температур за останнє століття.
Кожна смуга зображує середньорічну температуру на планеті, в регіоні або країні. Практично в кожній країні або регіоні в останні роки смуги перетворюються блакитного на переважно червоний, що поначає стрімке підвищення температур. На сайті також є зображення температурних змін України, де червоні смужки не можуть не викликати занепокоєння. З цією графікою можно робити абсолютно все – вони вільні у використанні! Візуалізацію можна легко завантажити. Автор сайту закликає робити це та ділитись зображеннями у соцмережах з хештегом #ShowYourStripes. Вже багато людей залучилися до поширення цієї інформації. Поширюючи інформацію, люди здійснюють задум Еда Хокінса: підвищують обізнаність людства щодо кліматичних змін нашої планети.
#Climitchange - тут можна побачити одночасно зміну температур кожної країни на мапі світу. Підтримайте цю акцію: поширюйте інформацію з позначкою #ShowYourStripes щодо цієї екологічної проблеми. Тільки змінивши свій світогляд та спосіб існування ми можемо виправити всю шкоду, яка завдана нашій планеті.