Більше 8 мільйонів тонн пластику потрапляє щороку до світового океану. Такі відходи травмують китів, дельфінів, черепах, морських птахів, риб тощо, а також можуть викликати тривалий біль у тварин. Згідно зібраних даних, у цілому 1472 морських видів тварин страждають від забруднення пластиком.
Популярний журнал National Geographic присвятив свій новий номер цій екологічній проблемі. Видання вийшло під назвою Планета або Пластик? NatGeo публікує безліч приголомшливих даних, статистики та наочні фотографії, які показують, як пластик вбиває живу природу. Вчені і дослідники на сторінках журналу сподіваються заповнити прогалини в знаннях про довгостроковий вплив пластику, який розпадається до мікроскопічних часток, які в підсумку потрапляють у наш харчовий ланцюг. "Кожен день наші мандрівники, дослідники та фотографи на власні очі спостерігають руйнівний вплив одноразових виробів із пластику на наші океани, і ситуація стає все більш жахливою", - каже гендиректор National Geographic Partners Гері Е. Кнелл.
“За даними WWF, 80% пластику, що циркулює у світовому океані, потрапило туди разом із водою річок. Так, пластикова пляшка кинута у воду Латориці або Боржави може потрапити у води океану. Тим більше, що часу у нашої пляшки набагато більше, ніж у людини. Навіть одноразовий пластик живе довше за нас, а накопиченням пластикового сміття ми займаємось щодня. Тому проблема пластику — це проблема особистого вибору, який ми робимо щоденно. Зробіть свій вибір правильно,” — говорить Ольга Денищик, координаторка прісноводного напрямку WWF в Україні.
Велика тихоокеанська сміттєва пляма - приклад гігантського сміттєзвалища в океані - настільки величезна, що це складно зрозуміти. Воно складається з нескінченної кількості пластикових пляшок, рибальських сіток, пластикових іграшок, м'ячів і всього того пластикового сміття, що тільки можна собі уявити. У світових океанах є п'ять плавучих сміттєзвалищ з пластмаси. 80 відсотків вмісту цих величезних шарів пластикового сміття пояснюється діяльністю на суші, лише п'ята частина потрапляє із суден або викликана якоюсь діяльністю на морі. Шостий вир сміття незабаром може опинитися в Баренцевому морі. Сміття з півдня Європи разом з течіями переміщується на північ. Мікропластік забруднює все від полюса до полюса, пластик виявлений навіть у полярних льодах, і концентрація його вища, ніж у морській воді там само.
Глобальна мета — зробити пластикове забруднення соціально, економічно і політично неприйнятним. Саме для цього кожен з нас має усвідомлювати свою відповідальність за довколишнє серидовище. Для цього потрібна глобальна угода між країнами. Всесвітній фонд природи WWF розпочав глобальну кампанію “Ні пластику в природі”. “Настав час, щоб уряди і підприємства також взяли на себе повну відповідальність за забруднення пластиком навколишнього середовища. Долучайтеся до нашої боротьби. Закликайте уряди ввести глобальну та юридично зобов'язуючу угоду, щоб зупинити забруднення пластиком”, — говориться у зверненні.
Підписати петицію може кожен. В українців так само є змога долучитися до глобального руху, що каже “ні” пластику в природі.
Наразі свій голос віддали більше 80 тисяч людей з усього світу.
Сторінка петиції